Загальна характеристика Омега-3

Поліненасичені жирні кислоти Омега-3 є незамінними, оскільки організм не здатний їх синтезувати. Тому на допомогу організму приходять продукти, які містять омега, які заповнюють потребу організму в таких речовинах. Омега-3 – поліненасичені жири, які не відтворюються у нашому організмі самостійно, але виконують життєво важливу роль.

Звідси така різноманітність їх корисних властивостей: вони покращують роботу серця, мозку, очей та суглобів, знижують рівень шкідливого холестерину. Ці жири можуть мати протизапальний ефект і є відмінними антиоксидантами, тобто сприяють виведенню з організму шкідливих речовин та вільних радикалів.

До класу незамінних жирних кислот (НЖК) Омега -3 належать такі речовини як альфа-ліноленова кислота (АЛК), докозагексаєнова кислота (ДГК), ейкозапентаєнова кислота (ЕПК).
Ці кислоти рослинного та тваринного походження. Так АЛК міститься в насінні льону, коноплі, гарбузовому насінні, волоських горіхах та листових овочах. ЕПК та ДГК є незамінними кислотами тваринного походження. Вони містяться в жирній океанічній рибі, включаючи лосось, сардини та тунця. Крім того, Омега-3 організм може отримати з оливкової олії, авокадо, різних горіхів та насіння. Але першим джерелом Омега-3 у дієтології вважають рибу та морепродукти. Виняток становить риба, вирощена в штучних водоймах, і що харчується переважно комбікормом.

Омега-3, потрапляючи в наш організм, впроваджуються в клітини, впливають на їх структуру та активність.

Добова потреба організму в Омега-3

У сучасної людини медиками була виявлена така особливість: дисбаланс Омега-3 та Омега-6 в організмі набуває масового характеру. Причому найчастіше спостерігається надлишок НЖК класу Омега-6 за значного недоліку Омега-3. В ідеалі співвідношення Омега 6 до Омега-3 в організмі має відповідати пропорції 2:1.

Добова потреба в Омега-3 складає від 1 до 2.5 г на день. Це залежить від стану здоров’я організму. При проблемах із серцево-судинною системою, порушеннях роботи мозку (часті депресії, хвороба Альцгеймера) медики, як правило, рекомендують збільшити Омега-вмісні продукти в раціоні харчування.

Найменування Вміст в 100 гр продукту (гр) Найменування Вміст в 100 гр продукту (гр)
Лляна олія 57 Скумбрія 5.3
Риб’ячий жир 28 Тунець 3.2
Лляне насіння 18.1 Оселедець 3.1
Печінка тріски 15 Форель 2.6
Ріпакова олія 10.3 Лосось 2.3
Оливкова олія 10 Палтус 1.8
Конопляне насіння 8.1 Соєві боби сухі 1.6
Волоський горіх 6.8 Зародки вівса 1.4

Ознаки нестачі Омега-3 в організмі:

  • Ломкість нігтів
  • Шкірні висипання
  • Лущення шкіри
  • Поява лупи
  • Депресивний настрій
  • Запори
  • Проблеми із суглобами
  • Гіпертонія
keyboard_arrow_up