Загальна характеристика Омега-6

Омега-6 підрозділяється на дві великі групи: лінолеві та гамма-лінолеві жирні кислоти. Крім цього до Омега-6 кислот відносяться також ейкозадієнова, адренова, тетракозатетраєнова, і докозапентаєнова кислоти. Ці корисні та необхідні організму кислоти містяться в насінні кунжуту, бавовни, конопель, соняшнику, кукурудзи, а також в оліях, виготовлених з них.

Їх багато також у бобових, сафлорі фарбувальному, волоських і кедрових горіхах, спіруліні, авокадо, кокосі, м’ясі птиці та яйцях. Завдяки вживанню Омега-6, в організмі створюється оптимальний баланс гормонів-посередників (простагландинів). Вони необхідні для покращення стану шкіри, знімають запалення, послаблюють болі, необхідні для енергійності, є каталізаторами життєвих сил організму, а також відповідають за красу шкіри, волосся та нігтів. Тільки жири омега-6 здатні перетворюватися на гамма-ліноленову кислоту та забезпечити захист від багатьох неприємних захворювань. Гамма-ліноленова кислота є незамінною поживною речовиною, без якої організм не може виробляти простагландин Е1 (простагландин Е1 – один з найважливіших засобів захисту організму від передчасного старіння, захворювань серця, різних форм алергії, раку та багатьох інших).

Добова потреба в Омега-6

Потреба організму в Омега-6 залежить багатьох чинників, тому денна норма індивідуальна кожному за людини. Цифри, які називають дієтологами, варіюються в межах 4, 5 – 8 грамів на день. При цьому слід дотримуватись співвідношення Омега-3 і Омега-6 у щоденному прийомі їжі. Допустима норма: 1:2 та 1:4. На жаль, середньостатистичний мешканець нашої країни зазвичай у 10 разів перевищує норму споживання Омега-6!

Найменування Вміст в 100 гр продукту (гр) Найменування Вміст в 100 гр продукту (гр)
Олія з виноградних кісточок 70 Арахісове масло 32
Соняшникова олія 66 Гірчична олія 16
Олія зародків пшениці 55 Ріпакова олія 15
Кукурудзяна олія 54 Лляна олія 13
Олія волоського горіха 53 Грецькі горіхи 11
Бавовняна олія 52 Кунжут 7
Соєва олія 50 Гарбузове насіння 5
Кунжутну олію 41

Ознаки нестачі Омега-6 в організмі:

  • Підвищення рівня холестерину у крові
  • Збільшення кількості тромбоцитів (густа кров).
  • Часті вірусні захворювання. Слабкий імунітет.
  • В’ялість шкіри.
  • Ожиріння. Як пояснюють фахівці, при нестачі Омега-6, у клітинній стінці з’являються «дірки», при цьому сповільнюється обмін речовин, і організм швидко збільшує масу тіла.
  • Проблеми із суглобами та міжхребцевими дисками.
  • ПМС, гормональні порушення, гірсутизм та безплідність у жінок.